Zelfstandigen · Berekenen en vooruitzien
Zelfstandigen: hoeveel sociale bijdragen in 2026?
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
In 2026 betaalt een zelfstandige in hoofdberoep 20,5 % sociale bijdragen op zijn netto belastbaar beroepsinkomen tot € 75.024,54, daarna 14,16 % tot € 110.562,42. Minimum: € 890,42 per kwartaal; maximum: € 5.103,05, zonder de beheerskosten van het fonds. Voor € 40.000 netto belastbaar inkomen is dat € 2.050,00 per kwartaal.
De bedragen 2027 zijn nog niet gepubliceerd: Indexo raadt ze niet. Deze pagina neemt ze over zodra de FOD Sociale Zekerheid ze publiceert; reken intussen met de bedragen 2026.
De bijdragen 2026 volgens uw statuut
Het tarief en het minimum hangen af van uw statuut. De bedragen zijn kwartaalbijdragen, zonder de beheerskosten van uw sociaal verzekeringsfonds.
| Statuut | Niets te betalen onder | Tarief | Minimum per kwartaal | Maximum per kwartaal |
|---|---|---|---|---|
| Hoofdberoep | Altijd verschuldigd | 20,5 % daarna 14,16 % | € 890,42 | € 5.103,05 |
| Starter (eerste vier kwartalen) | Altijd verschuldigd | 20,5 % daarna 14,16 % | € 459,82 | € 5.103,05 |
| Bijberoep | € 1.922,16 | 20,5 % daarna 14,16 % | € 98,51 | € 5.103,05 |
| Student-zelfstandige | € 8.687,04 | 20,5 % boven de drempel | € 0,00 | € 445,21 |
| Gepensioneerde met een rustpensioen | € 3.844,32 | 14,7 % daarna 14,16 % | € 141,28 | € 4.015,19 |
| Meewerkende echtgenoot, maxistatuut | Altijd verschuldigd | 20,5 % daarna 14,16 % | € 391,16 | € 5.103,05 |
| Meewerkende echtgenoot, ministatuut | Altijd verschuldigd | 0,79 % daarna 0,51 % | € 34,31 | € 193,48 |
Voorbeelden: uw bijdrage per kwartaal volgens uw inkomen
Het inkomen in deze voorbeelden is het netto belastbaar beroepsinkomen van het jaar: uw ontvangsten, min uw beroepskosten, min de sociale bijdragen zelf. Boven € 110.562,42 stijgt de bijdrage niet meer.
| Netto belastbaar inkomen | Hoofdberoep | Bijberoep | Student-zelfstandige | Gepensioneerde |
|---|---|---|---|---|
| € 5.000 | € 890,42 | € 256,25 | € 0,00 | € 183,75 |
| € 10.000 | € 890,42 | € 512,50 | € 67,29 | € 367,50 |
| € 17.374,08 | € 890,42 | € 890,42 | € 890,42 | € 638,50 |
| € 25.000 | € 1.281,25 | € 1.281,25 | € 1.281,25 | € 918,75 |
| € 40.000 | € 2.050,00 | € 2.050,00 | € 2.050,00 | € 1.470,00 |
| € 60.000 | € 3.075,00 | € 3.075,00 | € 3.075,00 | € 2.205,00 |
| € 75.024,54 | € 3.845,01 | € 3.845,01 | € 3.845,01 | € 2.757,15 |
| € 100.000 | € 4.729,14 | € 4.729,14 | € 4.729,14 | € 3.641,28 |
| € 110.562,42 | € 5.103,05 | € 5.103,05 | € 5.103,05 | € 4.015,19 |
| € 150.000 | € 5.103,05 | € 5.103,05 | € 5.103,05 | € 4.015,19 |
Wat u aan het fonds stort, beheerskosten inbegrepen
Elk fonds rekent beheerskosten aan, in procent van de bijdragen: 3,05 % bij Xerius, 4,05 % bij UCM, 4,2 % bij Partena Professional in 2026.
| Netto belastbaar inkomen | Zonder kosten | Kosten van 3,05 % | Kosten van 4,05 % | Kosten van 4,2 % |
|---|---|---|---|---|
| € 17.374,08 | € 890,42 | € 917,58 | € 926,48 | € 927,82 |
| € 40.000,00 | € 2.050,00 | € 2.112,53 | € 2.133,03 | € 2.136,10 |
| € 75.024,54 | € 3.845,01 | € 3.962,28 | € 4.000,73 | € 4.006,50 |
En in 2027?
De plafonds en het minimuminkomen worden elk jaar herzien: in 2025 bedroeg het eerste plafond € 73.447,52, in 2026 is het € 75.024,54. De bedragen 2027 zijn nog niet gepubliceerd. Ze verschijnen hier zodra ze gepubliceerd zijn, zonder adreswijziging:
| Parameter | 2026 | 2027 |
|---|---|---|
| Tarief tot het eerste plafond | 20,5 % | Nog niet gepubliceerd |
| Eerste inkomensplafond | € 75.024,54 | Nog niet gepubliceerd |
| Tarief tussen de twee plafonds | 14,16 % | Nog niet gepubliceerd |
| Tweede plafond (daarboven geen bijdrage meer) | € 110.562,42 | Nog niet gepubliceerd |
| Minimuminkomen, hoofdberoep | € 17.374,08 | Nog niet gepubliceerd |
| Minimuminkomen, starter | € 8.972,07 | Nog niet gepubliceerd |
| Drempel bijberoep | € 1.922,16 | Nog niet gepubliceerd |
| Minimumbijdrage per kwartaal | € 890,42 | Nog niet gepubliceerd |
| Maximumbijdrage per kwartaal | € 5.103,05 | Nog niet gepubliceerd |
Hoe uw fonds uw bijdragen berekent
De basis: uw netto belastbaar beroepsinkomen
Dat is uw inkomen als zelfstandige na aftrek van uw beroepskosten, de betaalde sociale bijdragen en de premies voor het aanvullend pensioen (VAPZ). De bijdragen zijn zelf aftrekbaar: ze verlagen uw belasting.
Voorlopige bijdragen, daarna een regularisatie
Uw fonds kent uw inkomen van het jaar nog niet. Het vraagt dus voorlopige bijdragen, berekend op uw geherwaardeerde inkomsten van drie jaar geleden: in 2026 de inkomsten van 2023, vermenigvuldigd met 1,07236269. Tijdens uw eerste drie volledige kalenderjaren vraagt het een forfaitair bedrag, meestal de minimumbijdrage.
Wanneer de belastingadministratie uw werkelijke inkomen meedeelt, vaak twee à drie jaar later, berekent het fonds de definitieve bijdrage en vordert het het verschil, of betaalt het u terug. Dat is de regularisatie.
Nu al meer of minder betalen
Als uw inkomen stijgt, kunt u meer storten om een grote regularisatie te vermijden. Daalt het duidelijk, dan kunt u met een verantwoording vragen om uw voorlopige bijdragen te verlagen. Om te weten hoeveel u in totaal opzijzet, belasting inbegrepen, gebruikt u Hoeveel opzijzetten.
De bijzondere situaties
- Starter. Tijdens uw eerste vier kwartalen bedraagt het minimale berekeningsinkomen € 8.972,07 in plaats van € 17.374,08: € 459,82 per kwartaal in plaats van € 890,42, als uw inkomen laag blijft.
- Zelfstandige in bijberoep. U hebt daarnaast een job als werknemer van minstens halftijds. Niets te betalen onder € 1.922,16 netto belastbaar inkomen, daarna 20,5 %.
- Student-zelfstandige. Tussen 18 en 25 jaar, ingeschreven in het onderwijs: niets onder € 8.687,04, daarna 20,5 % op het deel boven die drempel. Vanaf € 17.374,08 gelden de regels van het hoofdberoep.
- Gepensioneerde. Met een rustpensioen: niets onder € 3.844,32, daarna 14,7 %. Sinds 1 oktober 2025 betaalt de zelfstandige die de pensioenleeftijd heeft bereikt zonder rustpensioen te ontvangen in principe bijdragen zoals een zelfstandige in hoofdberoep en bouwt zo rechten op; hij kan een verminderde regeling aanvragen.
- Meewerkende echtgenoot. Het maxistatuut geeft dezelfde rechten als een zelfstandige, met een minimum van € 391,16 per kwartaal. Het ministatuut dekt alleen de verzekering voor uitkeringen en moederschap, voor een veel lagere bijdrage.
Mijn sociale bijdragen berekenen
Vul uw statuut en uw inkomen in: Indexo berekent uw definitieve bijdragen, het bedrag per kwartaal met de kosten van uw fonds, en de te verwachten regularisatie. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Veelgestelde vragen
Wanneer kennen we de sociale bijdragen 2027?
Nog niet: op 7 oktober 2026 zijn de tarieven, drempels en minimums van 2027 niet gepubliceerd. De FOD Sociale Zekerheid publiceert ze in zijn jaarlijkse nota over de bijdragen. Deze pagina wordt bijgewerkt zodra die verschijnt; intussen zijn de bedragen 2026 de beste basis om vooruit te plannen.
Waarom vraagt mijn fonds een regularisatie?
Omdat uw voorlopige bijdragen berekend waren op een oud inkomen, of forfaitair aan het begin van de activiteit. Wanneer uw werkelijke inkomen bekend is, herberekent het fonds de definitieve bijdrage en vordert het het verschil. Om dat te vermijden, stort u meer zodra uw inkomen stijgt.
Zijn de sociale bijdragen aftrekbaar?
Ja. De bijdragen die in het jaar zijn betaald, zijn beroepskosten: ze verlagen uw belastbaar inkomen, dus uw belasting. Het VAPZ doet hetzelfde en verlaagt daarnaast de basis van uw bijdragen.
Kan ik minder betalen aan het begin van mijn activiteit?
Ja, als starter: tijdens de eerste vier kwartalen bedraagt de minimumbijdrage € 459,82 in plaats van € 890,42, als uw inkomen onder € 8.972,07 blijft. Is uw werkelijke inkomen hoger, dan volgt later de regularisatie: zet het verschil opzij.
Hoeveel betaalt een zelfstandige in bijberoep?
Niets onder € 1.922,16 netto belastbaar inkomen over het jaar. Daarboven 20,5 % van het inkomen, zoals een zelfstandige in hoofdberoep, maar zonder minimumbijdrage van € 890,42. Aan het begin van de activiteit vraagt het fonds meestal € 98,51 per kwartaal.
En nu?
- Hoeveel opzijzettenBijdragen, kosten van het fonds en belasting: het bedrag dat u elke maand opzijzet.
- Welk tarief aanrekenen?Het uur- en dagtarief dat het netto oplevert dat u wilt halen.
- Aanvullend pensioen (VAPZ)Een premie die zowel de belasting als de bijdragen verlaagt.
- Werknemer, zelfstandige of BV?Hetzelfde budget in elk statuut: welk netto?
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- Note de cotisations 2026 : tableau des cotisations sociales des travailleurs indépendants, FOD Sociale Zekerheid.
- Combien de cotisations sociales dois-je payer ?, RSVZ.
- Cotisations sociales 2026 des indépendants : ce qui change, ce qui se confirme (16 januari 2026), OECCBB (Ordre des experts-comptables et comptables brevetés) (secundaire bron).
- Comment ma cotisation sociale trimestrielle est-elle calculée ?, UCM (secundaire bron).
- Cotisations sociales 2026 : barème pour les comptables (frais administratifs de 3,05 %), Xerius (secundaire bron).
- Barème des cotisations sociales 2026 (frais de gestion de 4,20 %), Partena Professional (secundaire bron).
- Nouveau régime de cotisations pour les indépendants après l’âge légal de la pension (1 oktober 2025), Partena Professional (secundaire bron).