Naar de inhoud
NL
Indexo Pro

Werknemers · Onderhandelen en meer verdienen

Mijn loon situeren: waar staat u tussen de Belgische werknemers?

Bijgewerkt op

Uw loon situeren

In oktober 2022 verdiende de helft van de voltijdse werknemers in België minder dan € 3.728 bruto per maand (mediaanloon); 10 % verdiende minder dan € 2.443 en 10 % minstens € 6.305. Het gemiddelde loon bedroeg € 4.076. Het zijn de recentste cijfers die Statbel heeft gepubliceerd.

Sindsdien zijn de lonen geïndexeerd: +19,3 % voor de bedienden van PC 200 van 2023 tot 2026. Het mediaanloon komt vandaag dus overeen met ongeveer € 4.449 bruto, dat is € 2.809 netto voor een alleenstaande bediende.

€ 3.728bruto mediaanloon, oktober 2022, voltijds
€ 4.076gemiddeld brutoloon: hoger dan de mediaan, opgetrokken door de hoge lonen
€ 2.443 tot € 6.305tussen die twee bedragen ligt 80 % van de voltijdse werknemers

De referentiepunten van Statbel en hun equivalent vandaag

Nr.Bruto, oktober 2022Equivalent 2026Netto vandaag
10 % van de werknemers verdient minder dan€ 2.443€ 2.915€ 2.243
De helft verdient minder dan (mediaan)€ 3.728€ 4.449€ 2.809
Gemiddeld loon€ 4.076€ 4.864€ 2.992
10 % verdient minstens€ 6.305€ 7.524€ 4.083
Bruto maandlonen van voltijdse werknemers, oktober 2022 (Statbel). Equivalent 2026: geïndexeerd zoals PC 200 (+11,08 %, +1,48 %, +3,58 %, +2,21 %), een schatting. Netto: alleenstaande bediende, parameters op 1 oktober 2026.

Uw loon situeren

Vul uw brutoloon in en, als u wilt, uw Gewest, uw sector en uw leeftijd: Indexo situeert u tussen de voltijdse werknemers en vergelijkt uw loon met de gemiddelden van uw groep. Er wordt niets verzonden of bewaard: de vergelijking gebeurt in uw browser.

De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).

Per Gewest en per anciënniteit

De gemiddelde lonen zijn het hoogst in Brussel. De anciënniteit bij de werkgever weegt zwaar door: na 20 jaar ligt het gemiddelde loon 51 tot 55 % hoger dan dat van werknemers die er minder dan 2 jaar werken.

GewestGemiddeld loon
Vlaams Gewest€ 4.028
Waals Gewest€ 3.794
Brussels Hoofdstedelijk Gewest€ 4.748
Belgi뀠4.076
Gemiddeld bruto maandloon van voltijdse werknemers, volgens het Gewest van de werkplek, 2022. Statbel (be.STAT).
AnciënniteitBrusselVlaanderenWallonië
Minder dan 2 jaar€ 3.780€ 3.352€ 3.128
2 tot 4 jaar€ 4.310€ 3.774€ 3.602
5 tot 9 jaar€ 4.906€ 4.062€ 3.853
10 tot 19 jaar€ 5.554€ 4.626€ 4.202
20 jaar en meer€ 5.850€ 5.166€ 4.728
Gemiddeld bruto maandloon van voltijdse werknemers volgens de anciënniteit bij de werkgever, 2022. Statbel (be.STAT).

Per activiteitssector

Energie, de vrije beroepen en de financiële sector betalen het meest; de horeca het minst. Deze gemiddelden komen uit de Europese enquête naar de loonstructuur, die betrekking heeft op ondernemingen met 10 of meer werknemers: ze verschillen een beetje van de cijfers van Statbel.

SectorGemiddeld loonVerschil met het gemiddelde
Elektriciteit en gas€ 5.916+46 %
Vrije beroepen en wetenschappelijke en technische activiteiten€ 5.441+35 %
Financiële activiteiten en verzekeringen€ 5.207+29 %
Informatie en communicatie€ 4.930+22 %
Vastgoed€ 4.722+17 %
Onderwijs€ 4.598+14 %
Industrie€ 4.255+5 %
Water, afval en sanering€ 4.109+2 %
Overige diensten€ 3.822−5 %
Menselijke gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening€ 3.820−5 %
Vervoer en logistiek€ 3.733−8 %
Handel, reparatie van auto’s€ 3.704−8 %
Kunst, amusement en recreatie€ 3.683−9 %
Bouw€ 3.584−11 %
Administratieve en ondersteunende diensten (waaronder uitzendarbeid)€ 3.346−17 %
Accommodatie en maaltijden (horeca)€ 2.898−28 %
Gemiddeld bruto maandloon per activiteit, België, 2022, ondernemingen met 10 of meer werknemers. Eurostat (enquête naar de loonstructuur, earn_ses22_20). Verschil met het algemene gemiddelde (€ 4.039).

Per leeftijd

Het loon stijgt met de leeftijd, vooral bij bedienden. Volgens Statbel verdienen werknemers van 60 jaar en ouder gemiddeld 31 % meer dan het nationale gemiddelde.

LeeftijdGemiddeld loon
Minder dan 30 jaar€ 2.850
30 tot 49 jaar€ 3.956
50 jaar en meer€ 4.847
Gemiddeld bruto maandloon per leeftijd, België, 2022, ondernemingen met 10 of meer werknemers. Eurostat (earn_ses22_20).

Hoe u deze cijfers leest

  • Mediaan of gemiddelde? De mediaan verdeelt de werknemers in twee helften. Het gemiddelde ligt hoger, omdat enkele zeer hoge lonen het optrekken.
  • Voltijds. De referentiepunten gaan over voltijdse werknemers. Werkt u deeltijds, dan zet de tool uw loon om naar een voltijds equivalent.
  • Zonder jaarlijkse premies. De 13de maand en het dubbel vakantiegeld zijn niet inbegrepen. Vergelijk uw basismaandloon.
  • Cijfers van 2022. De enquête van Statbel loopt achter. Indexo brengt uw loon terug naar het niveau van oktober 2022 met de indexeringen van PC 200: een schatting, die als zodanig wordt aangeduid.

Veelgestelde vragen

Wat is het mediaanloon in België?

€ 3.728 bruto per maand voor een voltijdse werknemer, in oktober 2022 (Statbel). Geïndexeerd zoals PC 200 tot 2026 komt dat overeen met ongeveer € 4.449 bruto.

Wat is het gemiddelde loon in België?

€ 4.076 bruto per maand in oktober 2022, voor een voltijdse werknemer: € 4.748 in Brussel, € 4.028 in Vlaanderen en € 3.794 in Wallonië.

Vanaf welk loon behoort u tot de 10 % best betaalden?

Vanaf € 6.305 bruto per maand in oktober 2022, dat is ongeveer € 7.524 met de indexering van PC 200 tot 2026.

Worden mijn gegevens bewaard?

Nee. De vergelijking gebeurt in uw browser met openbare gegevens. Er wordt niets verzonden en niets opgeslagen.

En nu?

Bronnen

Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.