Werknemers · Onderhandelen en meer verdienen
Mijn loon situeren: waar staat u tussen de Belgische werknemers?
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
In oktober 2022 verdiende de helft van de voltijdse werknemers in België minder dan € 3.728 bruto per maand (mediaanloon); 10 % verdiende minder dan € 2.443 en 10 % minstens € 6.305. Het gemiddelde loon bedroeg € 4.076. Het zijn de recentste cijfers die Statbel heeft gepubliceerd.
Sindsdien zijn de lonen geïndexeerd: +19,3 % voor de bedienden van PC 200 van 2023 tot 2026. Het mediaanloon komt vandaag dus overeen met ongeveer € 4.449 bruto, dat is € 2.809 netto voor een alleenstaande bediende.
De referentiepunten van Statbel en hun equivalent vandaag
| Nr. | Bruto, oktober 2022 | Equivalent 2026 | Netto vandaag |
|---|---|---|---|
| 10 % van de werknemers verdient minder dan | € 2.443 | € 2.915 | € 2.243 |
| De helft verdient minder dan (mediaan) | € 3.728 | € 4.449 | € 2.809 |
| Gemiddeld loon | € 4.076 | € 4.864 | € 2.992 |
| 10 % verdient minstens | € 6.305 | € 7.524 | € 4.083 |
Uw loon situeren
Vul uw brutoloon in en, als u wilt, uw Gewest, uw sector en uw leeftijd: Indexo situeert u tussen de voltijdse werknemers en vergelijkt uw loon met de gemiddelden van uw groep. Er wordt niets verzonden of bewaard: de vergelijking gebeurt in uw browser.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Per Gewest en per anciënniteit
De gemiddelde lonen zijn het hoogst in Brussel. De anciënniteit bij de werkgever weegt zwaar door: na 20 jaar ligt het gemiddelde loon 51 tot 55 % hoger dan dat van werknemers die er minder dan 2 jaar werken.
| Gewest | Gemiddeld loon |
|---|---|
| Vlaams Gewest | € 4.028 |
| Waals Gewest | € 3.794 |
| Brussels Hoofdstedelijk Gewest | € 4.748 |
| België | € 4.076 |
| Anciënniteit | Brussel | Vlaanderen | Wallonië |
|---|---|---|---|
| Minder dan 2 jaar | € 3.780 | € 3.352 | € 3.128 |
| 2 tot 4 jaar | € 4.310 | € 3.774 | € 3.602 |
| 5 tot 9 jaar | € 4.906 | € 4.062 | € 3.853 |
| 10 tot 19 jaar | € 5.554 | € 4.626 | € 4.202 |
| 20 jaar en meer | € 5.850 | € 5.166 | € 4.728 |
Per activiteitssector
Energie, de vrije beroepen en de financiële sector betalen het meest; de horeca het minst. Deze gemiddelden komen uit de Europese enquête naar de loonstructuur, die betrekking heeft op ondernemingen met 10 of meer werknemers: ze verschillen een beetje van de cijfers van Statbel.
| Sector | Gemiddeld loon | Verschil met het gemiddelde |
|---|---|---|
| Elektriciteit en gas | € 5.916 | +46 % |
| Vrije beroepen en wetenschappelijke en technische activiteiten | € 5.441 | +35 % |
| Financiële activiteiten en verzekeringen | € 5.207 | +29 % |
| Informatie en communicatie | € 4.930 | +22 % |
| Vastgoed | € 4.722 | +17 % |
| Onderwijs | € 4.598 | +14 % |
| Industrie | € 4.255 | +5 % |
| Water, afval en sanering | € 4.109 | +2 % |
| Overige diensten | € 3.822 | −5 % |
| Menselijke gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening | € 3.820 | −5 % |
| Vervoer en logistiek | € 3.733 | −8 % |
| Handel, reparatie van auto’s | € 3.704 | −8 % |
| Kunst, amusement en recreatie | € 3.683 | −9 % |
| Bouw | € 3.584 | −11 % |
| Administratieve en ondersteunende diensten (waaronder uitzendarbeid) | € 3.346 | −17 % |
| Accommodatie en maaltijden (horeca) | € 2.898 | −28 % |
Per leeftijd
Het loon stijgt met de leeftijd, vooral bij bedienden. Volgens Statbel verdienen werknemers van 60 jaar en ouder gemiddeld 31 % meer dan het nationale gemiddelde.
| Leeftijd | Gemiddeld loon |
|---|---|
| Minder dan 30 jaar | € 2.850 |
| 30 tot 49 jaar | € 3.956 |
| 50 jaar en meer | € 4.847 |
Hoe u deze cijfers leest
- Mediaan of gemiddelde? De mediaan verdeelt de werknemers in twee helften. Het gemiddelde ligt hoger, omdat enkele zeer hoge lonen het optrekken.
- Voltijds. De referentiepunten gaan over voltijdse werknemers. Werkt u deeltijds, dan zet de tool uw loon om naar een voltijds equivalent.
- Zonder jaarlijkse premies. De 13de maand en het dubbel vakantiegeld zijn niet inbegrepen. Vergelijk uw basismaandloon.
- Cijfers van 2022. De enquête van Statbel loopt achter. Indexo brengt uw loon terug naar het niveau van oktober 2022 met de indexeringen van PC 200: een schatting, die als zodanig wordt aangeduid.
Veelgestelde vragen
Wat is het mediaanloon in België?
€ 3.728 bruto per maand voor een voltijdse werknemer, in oktober 2022 (Statbel). Geïndexeerd zoals PC 200 tot 2026 komt dat overeen met ongeveer € 4.449 bruto.
Wat is het gemiddelde loon in België?
€ 4.076 bruto per maand in oktober 2022, voor een voltijdse werknemer: € 4.748 in Brussel, € 4.028 in Vlaanderen en € 3.794 in Wallonië.
Vanaf welk loon behoort u tot de 10 % best betaalden?
Vanaf € 6.305 bruto per maand in oktober 2022, dat is ongeveer € 7.524 met de indexering van PC 200 tot 2026.
Worden mijn gegevens bewaard?
Nee. De vergelijking gebeurt in uw browser met openbare gegevens. Er wordt niets verzonden en niets opgeslagen.
En nu?
- Loonsverhoging of voordelen?Wat een loonsverhoging netto echt oplevert.
- Krijg ik het minimum van mijn PC?Het barema van uw sector.
- Bruto netto: voorbeelden per bedragHet netto van 2.000 tot € 6.000 bruto.
- Netto minimumloonDe wettelijke ondergrens, bruto en netto.
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- An overview of Belgian wages and salaries (oktober 2022, voltijdse werknemers), Statbel. Gecontroleerd met: Forum for the Future (28 september 2024).
- Salaires mensuels bruts moyens des salariés à temps plein par région, 1999-2022, Statbel (be.STAT).
- Salaires mensuels bruts moyens des salariés à temps plein par région et ancienneté, 2022, Statbel (be.STAT).
- Enquête sur la structure des salaires 2022 : salaire mensuel brut moyen par activité économique et par âge, Belgique, entreprises de 10 salariés et plus (earn_ses22_20), Eurostat.
- Salaires 2022 en Belgique : le montant mensuel brut moyen dépasse 4 000 euros (secteurs, âge, régions), Forum for the Future (secundaire bron).
- Les salaires de la CP 200 seront indexés de 11,08 % au 1er janvier 2023, Securex (secundaire bron). Gecontroleerd met: Forum for the Future.
- Le 1er janvier 2024, les salaires de la CP 200 augmentent de 1,48 %, Securex (secundaire bron).
- Le 1er janvier 2025, les salaires de la CP 200 augmentent de 3,58 %, Securex (secundaire bron).
- L’index 2026 dans la commission paritaire 200 est connu : 2,21 %, Securex (secundaire bron). Gecontroleerd met: ACV (barema’s op 1 januari 2026, “indexation salariale de 2,21 %”).