De berekening begrijpen
De nettocurve in 2026: wat houdt u over van € 100 bruto extra?
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
In 2026 houdt een alleenstaande bediende van € 100 bruto extra ongeveer € 16 over tussen € 2.300,62 en € 2.937,93 bruto, en ongeveer € 24 tot € 3.403,62: dat is de valkuilzone van de werkbonus. Daarboven houdt hij € 39 tot € 44 over van elke € 100 bruto extra. Het werkelijke marginale tarief, het deel van die € 100 dat naar bijdragen en belasting gaat, is dus het hoogst voor middelhoge lonen.
De grafiek en de tabel bestrijken lonen van € 1.500 tot € 10.000 bruto per maand, voltijds, met de parameters die op 1 oktober 2026 van kracht zijn. Plaats uw eigen loon op de curve met de tool verderop.
De nettocurve, van € 1.500 tot € 10.000 bruto
De curve stijgt altijd: een loonsverhoging doet het netto nooit dalen. Maar de helling verandert. Onder € 1.910 is het netto gelijk aan het brutoloon, een theoretisch geval bij voltijds werk. Tussen € 2.300,62 en € 3.403,62 wordt ze vlakker: van € 2.500 tot € 3.000 bruto stijgt het netto maar met € 85,71. Daarboven krijgt ze weer een regelmatige helling.
Hoeveel houdt u over van € 100 bruto extra?
| Bruto per maand | Wat er gebeurt | Van € 100 meer blijft over |
|---|---|---|
| Minder dan € 1.910 | Theoretisch bij voltijds werk (onder het minimumloon). De werkbonus dekt de bijdragen en de fiscale werkbonus brengt de bedrijfsvoorheffing op nul. | € 97 tot € 100 |
| Van € 1.910 tot € 2.300,62 | De werkbonus is volledig. De bedrijfsvoorheffing en de bijzondere bijdrage beginnen. | € 60 tot € 63 |
| Van € 2.300,62 tot € 2.937,93 | Valkuilzone. Luik B van de werkbonus daalt met € 26,99 per € 100 bruto, samen met de fiscale werkbonus die eraan gekoppeld is. | ongeveer € 16 |
| Van € 2.937,93 tot € 3.403,62 | Valkuilzone. Luik A van de werkbonus daalt met € 27,39 per € 100 bruto. | ongeveer € 24 |
| Meer dan € 3.403,62 | Geen werkbonus meer. Blijven over: de bijdragen (13,07 %), de bedrijfsvoorheffing, waarvan het tarief per schijf stijgt, en de begrensde bijzondere bijdrage. | € 39 tot € 44 |
Het werkelijke marginale tarief is het deel van een loonsverhoging dat naar bijdragen en belasting gaat. Het valt niet samen met de schijf van de schaal: bij € 3.000 wordt de laatste euro van de basis van de bedrijfsvoorheffing belast tegen 42,8 %, maar met de bijdragen en de daling van de werkbonus verdwijnt 76,1 % van de verhoging. De laagste bedragen van de curve liggen onder het voltijdse minimumloon (€ 2.233,61 bruto sinds 1 juli 2026): ze dienen vooral om te vergelijken.
Plaats uw loon op de curve
Vul uw brutoloon en uw situatie in: Indexo tekent uw curve, situeert uw loon en berekent wat u overhoudt van € 100 bruto extra. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Alle gegevens van de curve
| Bruto per maand | Netto bediende | Deel dat u overhoudt (bediende) | Van € 100 extra (bediende) | Netto arbeider | Van € 100 extra (arbeider) |
|---|---|---|---|---|---|
| € 1.500 | € 1.500,00 | 100 % | € 100,00 | € 1.500,00 | € 100,00 |
| € 1.750 | € 1.750,00 | 100 % | € 100,00 | € 1.750,00 | € 97,78 |
| € 2.000 | € 1.962,14 | 98,1 % | € 59,55 | € 1.965,89 | € 62,17 |
| € 2.250 | € 2.112,88 | 93,9 % | € 38,46 | € 2.122,73 | € 36,96 |
| € 2.500 | € 2.175,62 | 87 % | € 16,19 | € 2.179,04 | € 12,90 |
| € 2.750 | € 2.216,07 | 80,6 % | € 16,18 | € 2.211,29 | € 12,91 |
| € 3.000 | € 2.261,33 | 75,4 % | € 23,89 | € 2.248,73 | € 21,22 |
| € 3.250 | € 2.321,02 | 71,4 % | € 23,88 | € 2.301,78 | € 21,21 |
| € 3.500 | € 2.400,40 | 68,6 % | € 43,97 | € 2.377,36 | € 40,88 |
| € 3.750 | € 2.510,03 | 66,9 % | € 41,69 | € 2.479,56 | € 42,21 |
| € 4.000 | € 2.614,26 | 65,4 % | € 41,70 | € 2.586,79 | € 43,34 |
| € 4.250 | € 2.721,92 | 64 % | € 43,98 | € 2.695,15 | € 43,33 |
| € 4.500 | € 2.831,86 | 62,9 % | € 43,97 | € 2.803,50 | € 43,34 |
| € 4.750 | € 2.941,79 | 61,9 % | € 43,97 | € 2.911,86 | € 43,34 |
| € 5.000 | € 3.051,72 | 61 % | € 43,98 | € 3.020,22 | € 43,34 |
| € 5.250 | € 3.161,65 | 60,2 % | € 43,98 | € 3.128,57 | € 43,35 |
| € 5.500 | € 3.270,46 | 59,5 % | € 39,32 | € 3.236,93 | € 40,80 |
| € 5.750 | € 3.368,76 | 58,6 % | € 39,32 | € 3.337,63 | € 39,94 |
| € 6.000 | € 3.467,07 | 57,8 % | € 39,99 | € 3.437,47 | € 39,94 |
| € 6.250 | € 3.567,69 | 57,1 % | € 40,43 | € 3.537,31 | € 39,94 |
| € 6.500 | € 3.668,75 | 56,4 % | € 40,43 | € 3.637,15 | € 39,94 |
| € 6.750 | € 3.769,81 | 55,8 % | € 40,42 | € 3.736,99 | € 39,94 |
| € 7.000 | € 3.870,87 | 55,3 % | € 40,42 | € 3.836,83 | € 39,94 |
| € 7.250 | € 3.971,92 | 54,8 % | € 40,42 | € 3.936,67 | € 39,94 |
| € 7.500 | € 4.072,98 | 54,3 % | € 40,42 | € 4.036,51 | € 39,94 |
| € 7.750 | € 4.174,03 | 53,9 % | € 40,42 | € 4.136,35 | € 39,94 |
| € 8.000 | € 4.275,09 | 53,4 % | € 40,42 | € 4.236,19 | € 39,94 |
| € 8.250 | € 4.376,14 | 53 % | € 40,43 | € 4.336,03 | € 39,94 |
| € 8.500 | € 4.477,20 | 52,7 % | € 40,42 | € 4.435,87 | € 39,94 |
| € 8.750 | € 4.578,26 | 52,3 % | € 40,42 | € 4.535,71 | € 39,94 |
| € 9.000 | € 4.679,31 | 52 % | € 40,43 | € 4.635,56 | € 39,93 |
| € 9.250 | € 4.780,37 | 51,7 % | € 40,42 | € 4.735,40 | € 39,93 |
| € 9.500 | € 4.881,43 | 51,4 % | € 40,42 | € 4.835,24 | € 39,93 |
| € 9.750 | € 4.982,48 | 51,1 % | € 40,42 | € 4.935,08 | € 39,93 |
| € 10.000 | € 5.083,54 | 50,8 % | € 40,42 | € 5.034,92 | € 39,93 |
Veelgestelde vragen
Wat is het werkelijke marginale tarief?
Het is het deel van een loonsverhoging dat u niet krijgt: bijdragen, bedrijfsvoorheffing, bijzondere bijdrage en verloren werkbonus. Bij € 3.000 bruto houdt u van € 100 extra € 23,89 over: het werkelijke marginale tarief bedraagt 76,1 %, veel meer dan de schijf van 42,8 % van de schaal van de bedrijfsvoorheffing.
Waarom stijgt het netto zo weinig tussen 2.300 en € 3.400 bruto?
De werkbonus, een vermindering van de bijdragen voor lage lonen, daalt naarmate het brutoloon stijgt: met € 26,99 per € 100 bruto tussen € 2.300,62 en € 2.937,93, met € 27,39 tot € 3.403,62. De fiscale werkbonus, die de bedrijfsvoorheffing verlaagt, daalt mee. Vandaar een winst van slechts ongeveer € 16 tot ongeveer € 24 op € 100 bruto.
Kan een loonsverhoging mijn netto doen dalen?
Nee, niet met de regels van 2026: over de hele curve, van € 1.500 tot € 10.000, levert € 100 bruto extra altijd meer netto op, minstens € 12,90. Een loonsverhoging kan u wel andere inkomensgebonden rechten doen verliezen (verhoogde kinderbijslag, sociaal tarief…), die niet in deze berekening zitten.
Verandert de curve met mijn gezinssituatie?
Ja. Een partner zonder inkomen of kinderen ten laste verlagen de bedrijfsvoorheffing: de curve ligt hoger en de valkuilzone blijft op dezelfde plaats, omdat de werkbonus niet van het gezin afhangt. Een arbeider betaalt bijdragen op 108 % van het brutoloon: zijn curve ligt boven de valkuilzone iets lager. De tool hierboven tekent uw curve.
En deeltijds?
De werkbonus wordt berekend op uw loon omgerekend naar voltijds. Bij 4/5de werk komt € 2.400 bruto overeen met € 3.000 voltijds: u zit sneller in de valkuilzone. De volledige rekenmodule houdt daar rekening mee, net als overstappen naar 4/5de.
En nu?
- Bruto netto: voorbeelden per bedragHet detail van 2.000 tot € 6.000 bruto, situatie per situatie.
- Loonsverhoging of voordelen?Bij een gelijk budget: wat netto het meest oplevert.
- Van bruto naar netto: de berekening uitgelegdDe vier stappen van de berekening, met een voorbeeldloonbrief.
- Overstappen naar 4/5de of halftijdsHet werkelijke nettoverlies als u minder gaat werken.
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- Instructions administratives : les cotisations de sécurité sociale, RSZ. Gecontroleerd met: UCM, Securex en het VBO (via de Waalse overheidsdienst) voor het basistarief van de werkgever in de privésector: 19,88 % basisbijdrage en 5,12 % loonmatigingsbijdrage, samen 25 %.
- Instructions administratives : le bonus à l’emploi, RSZ.
- De werkbonus op 1 juli en op 1 september 2026, Partena Professional (secundaire bron).
- Calcul du précompte professionnel : annexe III de l’AR/CIR 92 et formule-clé 2026, FOD Financiën.
- Fiscale werkbonus: wet van 15 juli 2026 en koninklijk besluit over de bedrijfsvoorheffing bekendgemaakt op 30 juli 2026, Belgisch Staatsblad. Gecontroleerd met: Attentia en het ACV; terugbetaalbaar belastingkrediet begrensd op € 2.000 voor de inkomsten 2026 (€ 970 vóór indexering, artikel 289ter/1 WIB 92): Wolters Kluwer, fiscale plafonds (secundaire bron).
- La cotisation spéciale pour la sécurité sociale, RSZ.
- RMMG national : montants en vigueur, Securex (secundaire bron).