Werknemers · Wat als…
En als ik 4/5de ga werken? Wat u echt netto verliest in 2026
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
Bij 4/5de werkt een alleenstaande bediende met € 3.000 bruto 20 % minder, maar zijn netto daalt maar met 13,8 %: € 2.261,33 voltijds, € 1.949,62 bij 4/5de, dat is € 311,71 minder per maand. Met de uitkering voor ouderschapsverlof bij vermindering met 1/5 van de RVA (€ 179,60 bruto op 1 maart 2026, ongeveer € 183,19 sinds de indexering van september) daalt het verlies tot € 159,94, 7,1 % van zijn netto.
De bedrijfsvoorheffing daalt sneller dan het bruto, en de werkbonus wordt herberekend op het voltijdse equivalent. Bereken uw situatie: loon, formule, ouderschapsverlof of tijdskrediet.
Bereken uw netto bij 4/5de
Vul uw voltijdse loon, de nieuwe arbeidstijd en het kader in: een gewoon akkoord met de werkgever, ouderschapsverlof of tijdskrediet. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Waarom het netto minder daalt dan de arbeidstijd
Bij 4/5de daalt uw bruto met 20 %. Uw netto daalt minder, om drie redenen.
- De bedrijfsvoorheffing is progressief. De euro’s die u niet meer verdient, werden belast tegen uw hoogste tarief, vaak 42,8 % of meer. De bedrijfsvoorheffing daalt dus meer dan het bruto.
- De werkbonus wordt herberekend op het voltijdse equivalent. Voor een bescheiden loon stijgt hij bij deeltijds werk: u betaalt minder RSZ-bijdragen.
- De bijzondere bijdrage voor de sociale zekerheid hangt af van het bruto van de maand: ook die daalt.
| Voltijds bruto | Netto voltijds | Netto bij 4/5de | Verschil | Verloren netto | Met ouderschapsverlof |
|---|---|---|---|---|---|
| € 2.500 | € 2.175,62 | € 1.886,98 | − € 288,64 | 13,3 % | 6,3 % |
| € 3.000 | € 2.261,33 | € 1.949,62 | − € 311,71 | 13,8 % | 7,1 % |
| € 3.500 | € 2.400,40 | € 2.064,22 | − € 336,18 | 14 % | 7,7 % |
| € 4.000 | € 2.614,26 | € 2.258,72 | − € 355,54 | 13,6 % | 7,8 % |
| € 5.000 | € 3.051,72 | € 2.614,26 | − € 437,46 | 14,3 % | 9,4 % |
| € 6.000 | € 3.467,07 | € 2.963,78 | − € 503,29 | 14,5 % | 10,1 % |
Voor andere profielen gaat het verloren netto van 13 % tot 20 % voor 20 % minder arbeidstijd. Het is het hoogst als de belasting al erg laag is, bijvoorbeeld bij eenverdieners met een bescheiden inkomen: er blijft dan weinig bedrijfsvoorheffing te besparen.
| Voltijds bruto | Alleenstaande arbeider | Bediende, eenverdiener |
|---|---|---|
| € 2.500 | 13,5 % | 19,5 % |
| € 3.000 | 13,8 % | 17,4 % |
| € 3.500 | 14 % | 13,6 % |
| € 4.000 | 13,5 % | 13,9 % |
| € 5.000 | 14,4 % | 14,5 % |
| € 6.000 | 14,7 % | 13,5 % |
Met of zonder uitkering van de RVA
Uw arbeidstijd verminderen in onderling akkoord met de werkgever geeft geen recht op een uitkering. De RVA betaalt alleen in twee kaders een forfaitaire uitkering: ouderschapsverlof of tijdskrediet, met motief of eindeloopbaan. Het bedrag hangt niet af van uw loon.
| Formule | Bruto op 1 maart 2026 | Geschat bruto sinds september 2026 | Bedrijfsvoorheffing | Geschat netto |
|---|---|---|---|---|
| Ouderschapsverlof, vermindering met 1/5 | € 179,60 | € 183,19 | 17,15 % | € 151,77 |
| Ouderschapsverlof, halftijds | € 529,42 | € 540,01 | 17,15 % | € 447,40 |
| Tijdskrediet eindeloopbaan, vermindering met 1/5, alleenstaande | € 361,39 | € 368,62 | 17,15 % | € 305,40 |
| Tijdskrediet eindeloopbaan, vermindering met 1/5, samenwonende | € 299,47 | € 305,46 | 35 % | € 198,55 |
| Tijdskrediet eindeloopbaan, halftijds | € 644,72 | € 657,61 | 17,15 % of 35 % | volgens de situatie |
| Tijdskrediet met motief (zorg, opleiding) | te bevestigen | te bevestigen | volgens de situatie | bedrag van uw beslissing |
Bedragen van de RVA op 1 maart 2026, daarna met 2 % geïndexeerd in september 2026: de precieze bedragen van september moet u nog nakijken op de website van de RVA.
Voorbeeld: een samenwonende bediende van 60 jaar die € 3.500 bruto verdient en een tijdskrediet eindeloopbaan bij vermindering met 1/5 neemt, krijgt € 2.262,77 netto per maand, loon en uitkering samen, in plaats van € 2.400,40. Hij verliest 5,7 % van zijn netto.
En halftijds?
Halftijds is het effect nog sterker: een alleenstaande bediende met € 3.000 bruto behoudt 60,1 % van zijn netto door de helft minder te werken, en 79,9 % met halftijds ouderschapsverlof.
| Voltijds bruto | Netto halftijds | Verloren netto | Met ouderschapsverlof | Verloren netto met de uitkering |
|---|---|---|---|---|
| € 2.500 | € 1.209,48 | 44,4 % | € 1.656,88 | 23,8 % |
| € 3.000 | € 1.359,22 | 39,9 % | € 1.806,62 | 20,1 % |
| € 3.500 | € 1.485,41 | 38,1 % | € 1.932,81 | 19,5 % |
| € 4.000 | € 1.655,53 | 36,7 % | € 2.102,93 | 19,6 % |
| € 5.000 | € 1.918,35 | 37,1 % | € 2.365,75 | 22,5 % |
| € 6.000 | € 2.161,47 | 37,7 % | € 2.608,87 | 24,8 % |
Wat ook verandert: vakantiegeld, pensioen, ziekte
- Het vakantiegeld wordt berekend op uw prestaties van het vorige jaar. Na een volledig jaar aan 4/5de daalt het netto dubbel vakantiegeld van een bediende met € 3.000 bruto van ongeveer € 1.471 tot € 1.275. De dagen tijdskrediet tellen niet mee voor de vakantie.
- Het pensioen: ouderschapsverlof of tijdskrediet met uitkering is in principe een gelijkgestelde periode, berekend op een fictief loon. Zonder uitkering wordt uw pensioen berekend op het werkelijk verdiende loon. De pensioenhervorming die in 2026 besproken wordt, zou die gelijkstellingen kunnen beperken: controleer uw loopbaan op MyPension.
- Bij ziekte tijdens een deeltijds tijdskrediet worden uw uitkeringen naar verhouding verminderd. Tijdens een volledige onderbreking hebt u er geen recht op.
Bent u een koppel? Het budget van het koppel vergelijkt wie van beiden het minst zou verliezen door minder te werken.
Veelgestelde vragen
Hoeveel verliest u echt bij een overstap naar 4/5de?
Voor een alleenstaande bediende tussen 13 % en 15 % van zijn netto, afhankelijk van het loon, voor 20 % minder arbeidstijd. Bij € 3.000 bruto: € 311,71 per maand, 13,8 % van zijn netto. Met een uitkering voor ouderschapsverlof of tijdskrediet is het verlies nog kleiner.
Geeft 4/5de recht op een uitkering van de RVA?
Alleen in het kader van ouderschapsverlof (kind jonger dan 12 jaar, 20 maanden bij vermindering met 1/5) of tijdskrediet met motief of eindeloopbaan. Een deeltijdse regeling die vrij met de werkgever is afgesproken, geeft geen recht op een uitkering.
Waarom stijgt mijn werkbonus bij 4/5de?
Hij wordt berekend op uw loon omgerekend naar voltijds, en daarna verminderd volgens uw arbeidstijd. Als uw voltijdse brutoloon bescheiden is, weegt de bonus zwaarder in een verminderd loon: uw RSZ-bijdragen dalen meer dan proportioneel.
Vermindert 4/5de mijn pensioen?
Met ouderschapsverlof of tijdskrediet met een uitkering van de RVA is de periode in principe gelijkgesteld: ze telt mee voor het pensioen op basis van een fictief loon. Zonder uitkering wordt het pensioen berekend op het werkelijk verdiende loon, dus iets lager. Het ontwerp van pensioenhervorming van 2026 zou de gelijkgestelde periodes kunnen beperken.
Daalt mijn vakantiegeld?
Ja, het jaar daarna: het wordt berekend op de prestaties van het vorige jaar. Na een volledig jaar aan 4/5de rekent u op ongeveer 20 % minder. De dagen tijdskrediet worden niet gelijkgesteld voor de vakantie.
En nu?
- Ouderschapsverlof: hoeveel krijgt u?Het bedrag van de RVA, de duur en uw netto, formule per formule.
- Tijdskrediet 2026Eindeloopbaan of met motief: voorwaarden, uitkering en netto.
- Verlof en loopbaanonderbrekingWat u krijgt tijdens elk soort verlof.
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- Calcul du précompte professionnel : annexe III de l’AR/CIR 92 et formule-clé 2026, FOD Financiën.
- Instructions administratives : le bonus à l’emploi, RSZ.
- Instructions administratives : les cotisations de sécurité sociale, RSZ. Gecontroleerd met: UCM, Securex en het VBO (via de Waalse overheidsdienst) voor het basistarief van de werkgever in de privésector: 19,88 % basisbijdrage en 5,12 % loonmatigingsbijdrage, samen 25 %.
- La cotisation spéciale pour la sécurité sociale, RSZ.
- Pécule de vacances : base de la cotisation sur le double pécule, RSZ.
- Congé parental 2026 : combien l’ONEm vous verse par mois (barema van de RVA geïndexeerd op 1 maart 2026), Aureus Social (secundaire bron). Gecontroleerd met: officieel barema van de RVA geïndexeerd op 1 mei 2024 (€ 1.017,77), sindsdien twee indexeringen van 2 %.
- Bedragen van de thematische verloven, index van 1 mei 2024: ouderschapsverlof € 1.017,77 bruto (€ 914,67 netto) voltijds, RVA (ONEM).
- Crédit-temps : terminer sa carrière en douceur (12 mei 2026, bijgewerkt op 11 juni 2026): bedragen van de RVA op 1 maart 2026, Mutualité chrétienne (En Marche) (secundaire bron).
- Indexering met 2 % van de overheidslonen en de sociale uitkeringen in september 2026, SD Worx, via Business AM (secundaire bron).
- Tout ce que vous devez savoir sur le congé parental (1 oktober 2024), Institut pour l’égalité des femmes et des hommes.
- Quel est l’impact du crédit-temps sur les droits en matière de sécurité sociale ?, Securex (secundaire bron).
- Moins d’allocations de crédit-temps et pour les congés thématiques dès le 1er février 2023 (koninklijk besluit van 26 januari 2023), Securex (secundaire bron). Gecontroleerd met: ACLVB (17 februari 2023).
- Réforme des pensions : ce qui change (folder, juli 2026), ABVV (secundaire bron).
- Interruption de carrière, crédit-temps et congés thématiques : barèmes et formulaires, RVA.