Gemeentebelasting · Waals-Brabant
Gemeentebelasting in Genepiën in 2026: 8 %
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
In Genepiën bedraagt de gemeentebelasting 8 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto per maand is dat ongeveer € 648 per jaar op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, € 36 meer dan het Belgische gemiddelde (7,55 %).
De rangschikking van Genepiën in Wallonië wordt gepubliceerd zodra Indexo het tarief van de 212 ontbrekende gemeenten heeft. Van de buurgemeenten is Eigenbrakel het minst belast, met 5,5 %: als u er woont, betaalt u € 203 per jaar minder bij € 3.500 bruto.
Hoeveel kost de gemeentebelasting u in Genepiën?
Genepiën is een gemeente in het arrondissement Nijvel, in de provincie Waals-Brabant. De gemeenteraad legt de gemeentebelasting vast op 8 %: per € 100,00 belasting die u aan de staat verschuldigd bent, betaalt u € 8,00 aan de gemeente.
| Bruto per maand | Belasting verschuldigd aan de staat | Belasting in Genepiën (8 %) | Verschil met het gemiddelde |
|---|---|---|---|
| € 2.000 | € 2.424 | € 194 | + € 11 |
| € 2.500 | € 4.596 | € 368 | + € 21 |
| € 3.500 | € 8.101 | € 648 | + € 36 |
| € 5.000 | € 15.689 | € 1.255 | + € 71 |
Uw loonbrief verandert niet: de bedrijfsvoorheffing rekent overal met 7 % gemeentebelasting. In Genepiën zal de uiteindelijke belasting ongeveer € 81 per jaar hoger zijn bij € 3.500 bruto.
Waar komt het tarief van Genepiën vandaan?
Het tarief gaat van 7,5 % in 2025 naar 8 % in 2026. (Bron: La Libre Belgique, secundaire bron.) Bron van het tarief: La Libre (secundaire bron). Kijk het na op uw aanslagbiljet.
In Wallonië beveelt het Gewest de gemeenten aan om 8,8 % niet te overschrijden: Genepiën zit 0,8 procentpunt onder dat maximum. Het tarief van aanslagjaar 2027 (inkomsten 2026) is nog niet gepubliceerd door de FOD Financiën; verschillende gemeenten hebben hun tarief al tot 2031 gestemd.
Genepiën en de buurgemeenten
- Tarief niet gevonden
- van 5,1 tot 6 %
- van 8 tot 8,4 %
- Genepiën
Gemeentegrenzen: Statbel.
| Gemeente | Tarief | Belasting bij € 3.500 bruto | Verschil met Genepiën |
|---|---|---|---|
| Eigenbrakel | 5,5 % | € 446 | − € 203 per jaar |
| Genepiën | 8 % | € 648 | — |
| Court-Saint-Etienne | tarief niet gevonden | — | — |
| Lasne | tarief niet gevonden | — | — |
| Les Bons Villers | tarief niet gevonden | — | — |
| Nijvel | tarief niet gevonden | — | — |
| Ottignies-Louvain-la-Neuve | tarief niet gevonden | — | — |
| Villers-la-Ville | tarief niet gevonden | — | — |
Van de buurgemeenten is Eigenbrakel het minst belast, met 5,5 %: als u er woont, betaalt u € 203 per jaar minder bij € 3.500 bruto. Voor een verhuizing voegt de simulator En als ik verhuis? de kinderbijslag en de belastingverminderingen van elk Gewest toe.
Nabijgelegen gemeenten waarvan het tarief bekend is
| Gemeente | Afstand | Tarief | Verschil bij € 3.500 bruto |
|---|---|---|---|
| Waterloo | 12 km | 5,7 % | − € 186 per jaar |
| Waver | 16 km | 7,3 % | − € 57 per jaar |
| Sint-Genesius-Rode | 16 km | 6 % | − € 162 per jaar |
| Courcelles | 17 km | 8,8 % | + € 65 per jaar |
| Hoeilaart | 17 km | 6,8 % | − € 97 per jaar |
De gemeenten van het arrondissement Nijvel
| Gemeente | Tarief | Belasting bij € 3.500 bruto | Verschil met Genepiën |
|---|---|---|---|
| Eigenbrakel | 5,5 % | € 446 | − € 203 per jaar |
| Waterloo | 5,7 % | € 462 | − € 186 per jaar |
| Waver | 7,3 % | € 591 | − € 57 per jaar |
| Genepiën | 8 % | € 648 | — |
| Incourt | 8 % | € 648 | ≈ € 0 |
| Hélécine | 8,8 % | € 713 | + € 65 per jaar |
| Geldenaken | 8,8 % | € 713 | + € 65 per jaar |
| Bevekom | tarief niet gevonden | — | — |
| Kasteelbrakel | tarief niet gevonden | — | — |
| Chastre | tarief niet gevonden | — | — |
| Chaumont-Gistoux | tarief niet gevonden | — | — |
| Court-Saint-Etienne | tarief niet gevonden | — | — |
| Graven | tarief niet gevonden | — | — |
| Itter | tarief niet gevonden | — | — |
| Terhulpen | tarief niet gevonden | — | — |
| Lasne | tarief niet gevonden | — | — |
| Mont-Saint-Guibert | tarief niet gevonden | — | — |
| Nijvel | tarief niet gevonden | — | — |
| Orp-Jauche | tarief niet gevonden | — | — |
| Ottignies-Louvain-la-Neuve | tarief niet gevonden | — | — |
| Perwijs | tarief niet gevonden | — | — |
| Ramillies | tarief niet gevonden | — | — |
| Rebecq | tarief niet gevonden | — | — |
| Rixensart | tarief niet gevonden | — | — |
| Tubeke | tarief niet gevonden | — | — |
| Villers-la-Ville | tarief niet gevonden | — | — |
| Walhain | tarief niet gevonden | — | — |
Bereken uw gemeentebelasting in Genepiën
Vul uw loon en uw situatie in. Voeg een andere gemeente toe om te vergelijken. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Veelgestelde vragen
Wat is het tarief van de gemeentebelasting in Genepiën in 2026?
8 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Het tarief gaat van 7,5 % in 2025 naar 8 % in 2026.
Hoeveel bedraagt de gemeentebelasting in Genepiën bij een loon van € 3.500 bruto?
Ongeveer € 648 per jaar voor een alleenstaande bediende, € 36 meer dan het Belgische gemiddelde (7,55 %). Bij € 2.500 bruto ongeveer € 368 per jaar. Berekend op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft.
Welke buurgemeente van Genepiën is het minst belast?
Eigenbrakel, met 5,5 %. Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto bedraagt het verschil ongeveer € 203 per jaar. Houd bij een verhuizing ook rekening met de andere lokale belastingen en, als u van Gewest verandert, met de kinderbijslag.
En nu?
- Alle gemeentebelastingenDe kaart en het tarief van de 565 gemeenten.
- En als ik verhuis?Gemeentebelasting, kinderbijslag en belastingverminderingen.
- Belastingsimulator voor het gezinUw volledige belasting, gemeentebelasting inbegrepen.
- Terugbetaling of bijbetaling?Wat er op uw aanslagbiljet zal staan.
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- idem: Genepiën van 7,5 naar 8 %, La Libre (secundaire bron).
- Les taxes vont augmenter dans 5 communes du Brabant wallon en 2026 (17 december 2025), La Libre Belgique (secundaire bron).
- L’impôt des personnes physiques (IPP): aanbevolen maximumtarief van 8,8 %, Waals gemiddelde van 7,9 % in 2022, Union des Villes et Communes de Wallonie.
- Gemeentebelasting in België: hoe werkt het? Gemiddeld tarief van 7,55 % over de 565 gemeenten voor aanslagjaar 2026, meest voorkomend tarief 8 % (126 gemeenten), Astro Tax (secundaire bron).
- Taux d’imposition, revenus 2025 et 2026, FOD Financiën.