Gemeentebelasting · West-Vlaanderen
Gemeentebelasting in Mesen in 2026: 9 %
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
In Mesen bedraagt de gemeentebelasting 9 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto per maand is dat ongeveer € 729 per jaar op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, € 117 meer dan het Belgische gemiddelde (7,55 %).
Dat is het hoogste tarief in Vlaanderen. Van de buurgemeenten is Heuvelland het minst belast, met 8 %: als u er woont, betaalt u € 81 per jaar minder bij € 3.500 bruto.
Hoeveel kost de gemeentebelasting u in Mesen?
Mesen is een gemeente in het arrondissement Ieper, in de provincie West-Vlaanderen. De gemeenteraad legt de gemeentebelasting vast op 9 %: per € 100,00 belasting die u aan de staat verschuldigd bent, betaalt u € 9,00 aan de gemeente.
| Bruto per maand | Belasting verschuldigd aan de staat | Belasting in Mesen (9 %) | Verschil met het gemiddelde |
|---|---|---|---|
| € 2.000 | € 2.424 | € 218 | + € 35 |
| € 2.500 | € 4.596 | € 414 | + € 67 |
| € 3.500 | € 8.101 | € 729 | + € 117 |
| € 5.000 | € 15.689 | € 1.412 | + € 227 |
Uw loonbrief verandert niet: de bedrijfsvoorheffing rekent overal met 7 % gemeentebelasting. In Mesen zal de uiteindelijke belasting ongeveer € 162 per jaar hoger zijn bij € 3.500 bruto.
In de provincie West-Vlaanderen staat Mesen op de 62e plaats van 62.
Waar komt het tarief van Mesen vandaan?
Het tarief is niet veranderd ten opzichte van 2025: Mesen hoort niet bij de 24 verhogingen en 21 verlagingen die in Vlaanderen voor 2026 zijn geteld. (Bron: Hilde Crevits, Vlaams minister van Binnenlands Bestuur.) Bron van het tarief: Waarwonen.be (secundaire bron). Kijk het na op uw aanslagbiljet.
In Vlaanderen bedraagt het gemiddelde tarief 7,22 % in 2026 (7,17 % in 2025): Mesen zit 1,78 procentpunt hoger. Het tarief van aanslagjaar 2027 (inkomsten 2026) is nog niet gepubliceerd door de FOD Financiën; verschillende gemeenten hebben hun tarief al tot 2031 gestemd.
Mesen en de buurgemeenten
- Tarief niet gevonden
- van 8 tot 8,4 %
- 8,5 % en meer
- Mesen
Gemeentegrenzen: Statbel.
| Gemeente | Tarief | Belasting bij € 3.500 bruto | Verschil met Mesen |
|---|---|---|---|
| Heuvelland | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Mesen | 9 % | € 729 | — |
| Komen-Waasten | tarief niet gevonden | — | — |
Van de buurgemeenten is Heuvelland het minst belast, met 8 %: als u er woont, betaalt u € 81 per jaar minder bij € 3.500 bruto. Voor een verhuizing voegt de simulator En als ik verhuis? de kinderbijslag en de belastingverminderingen van elk Gewest toe.
Nabijgelegen gemeenten waarvan het tarief bekend is
| Gemeente | Afstand | Tarief | Verschil bij € 3.500 bruto |
|---|---|---|---|
| Ieper | 12 km | 8 % | − € 81 per jaar |
| Wervik | 12 km | 8 % | − € 81 per jaar |
| Zonnebeke | 14 km | 8 % | − € 81 per jaar |
| Langemark-Poelkapelle | 17 km | 8 % | − € 81 per jaar |
| Menen | 18 km | 8 % | − € 81 per jaar |
De gemeenten van het arrondissement Ieper
| Gemeente | Tarief | Belasting bij € 3.500 bruto | Verschil met Mesen |
|---|---|---|---|
| Vleteren | 7,4 % | € 600 | − € 130 per jaar |
| Heuvelland | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Ieper | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Langemark-Poelkapelle | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Poperinge | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Wervik | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Zonnebeke | 8 % | € 648 | − € 81 per jaar |
| Mesen | 9 % | € 729 | — |
Bereken uw gemeentebelasting in Mesen
Vul uw loon en uw situatie in. Voeg een andere gemeente toe om te vergelijken. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Veelgestelde vragen
Wat is het tarief van de gemeentebelasting in Mesen in 2026?
9 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Het tarief is niet veranderd ten opzichte van 2025: Mesen hoort niet bij de 24 verhogingen en 21 verlagingen die in Vlaanderen voor 2026 zijn geteld.
Hoeveel bedraagt de gemeentebelasting in Mesen bij een loon van € 3.500 bruto?
Ongeveer € 729 per jaar voor een alleenstaande bediende, € 117 meer dan het Belgische gemiddelde (7,55 %). Bij € 2.500 bruto ongeveer € 414 per jaar. Berekend op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft.
Welke buurgemeente van Mesen is het minst belast?
Heuvelland, met 8 %. Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto bedraagt het verschil ongeveer € 81 per jaar. Houd bij een verhuizing ook rekening met de andere lokale belastingen en, als u van Gewest verandert, met de kinderbijslag.
En nu?
- Alle gemeentebelastingenDe kaart en het tarief van de 565 gemeenten.
- En als ik verhuis?Gemeentebelasting, kinderbijslag en belastingverminderingen.
- Belastingsimulator voor het gezinUw volledige belasting, gemeentebelasting inbegrepen.
- Terugbetaling of bijbetaling?Wat er op uw aanslagbiljet zal staan.
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- Alle gemeenten in West-Vlaanderen: gemeentebelasting per gemeente, aanslagjaar 2026 (“Bronnen: Gemeente-Stadsmonitor Vlaanderen (aanslagjaar 2026)”), geraadpleegd op 8 oktober 2026, Waarwonen.be (secundaire bron).
- Belastingtarieven in gemeenten stabiel voor 2026 (5 februari 2026): gemiddeld tarief van 7,22 % in 2026 (7,17 % in 2025), 24 verhogingen, 21 verlagingen, Knokke-Heist als enige gemeente op 0 %, De Panne en Koksijde gaan van 0 naar 5 %, Hilde Crevits, Vlaams minister van Binnenlands Bestuur.
- Gemeentebelasting in België: hoe werkt het? Gemiddeld tarief van 7,55 % over de 565 gemeenten voor aanslagjaar 2026, meest voorkomend tarief 8 % (126 gemeenten), Astro Tax (secundaire bron).
- Taux d’imposition, revenus 2025 et 2026, FOD Financiën.