Gemeentebelasting · Brussel-Hoofdstad
Gemeentebelasting in Stad Brussel in 2026: 4,9 %
Bijgewerkt op
Sinds 1 november 2026 wordt de bedrijfsvoorheffing anders berekend (koninklijk besluit van 27 september 2026). De berekeningen op deze pagina volgen nog de vorige regels: voor loon dat vanaf 1 november wordt betaald, kunnen de bedrijfsvoorheffing en het nettoloon verschillen. Update in voorbereiding.
In Stad Brussel bedraagt de gemeentebelasting 4,9 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto per maand is dat ongeveer € 397 per jaar op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, € 215 minder dan het Belgische gemiddelde (7,55 %).
De rangschikking van Stad Brussel in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest wordt gepubliceerd zodra Indexo het tarief van de 9 ontbrekende gemeenten heeft. Alle buurgemeenten waarvan Indexo het tarief kent, zijn meer belast dan Stad Brussel: de minst belaste is Machelen, met 5 %, de meest belaste Grimbergen, met 7,4 %.
Hoeveel kost de gemeentebelasting u in Stad Brussel?
Stad Brussel is een gemeente in het arrondissement Brussel-Hoofdstad, in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest. De gemeenteraad legt de gemeentebelasting vast op 4,9 %: per € 100,00 belasting die u aan de staat verschuldigd bent, betaalt u € 4,90 aan de gemeente.
| Bruto per maand | Belasting verschuldigd aan de staat | Belasting in Stad Brussel (4,9 %) | Verschil met het gemiddelde |
|---|---|---|---|
| € 2.000 | € 2.424 | € 119 | − € 64 |
| € 2.500 | € 4.596 | € 225 | − € 122 |
| € 3.500 | € 8.101 | € 397 | − € 215 |
| € 5.000 | € 15.689 | € 769 | − € 416 |
Uw loonbrief verandert niet: de bedrijfsvoorheffing rekent overal met 7 % gemeentebelasting. In Stad Brussel zal de uiteindelijke belasting ongeveer € 170 per jaar lager zijn bij € 3.500 bruto.
Waar komt het tarief van Stad Brussel vandaan?
Het tarief daalt van 6 % in 2025 naar 4,9 % in 2026. (Bron: RTBF, secundaire bron.) De gemeenteraad heeft dit tarief op 15 december 2025 gestemd, voor aanslagjaar 2026. Bron van het tarief: Stad Brussel, “Impôt additionnel à l’impôt des personnes physiques, exercice 2026” (zitting van 15 december 2025).
In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest gaan de bekende tarieven voor 2026 van 4,9 % (Stad Brussel) tot 7 % (Anderlecht, Vorst en Sint-Jans-Molenbeek): Stad Brussel heeft het laagste tarief. Het tarief van aanslagjaar 2027 (inkomsten 2026) is nog niet gepubliceerd door de FOD Financiën; verschillende gemeenten hebben hun tarief al tot 2031 gestemd.
Stad Brussel en de buurgemeenten
- Tarief niet gevonden
- 5 % of minder
- van 5,1 tot 6 %
- van 6,1 tot 6,9 %
- van 7 tot 7,4 %
- Stad Brussel
Gemeentegrenzen: Statbel.
| Gemeente | Tarief | Belasting bij € 3.500 bruto | Verschil met Stad Brussel |
|---|---|---|---|
| Stad Brussel | 4,9 % | € 397 | — |
| Machelen | 5 % | € 405 | + € 8 per jaar |
| Zaventem | 5 % | € 405 | + € 8 per jaar |
| Ukkel | 5,6 % | € 454 | + € 57 per jaar |
| Etterbeek | 5,8 % | € 470 | + € 73 per jaar |
| Watermaal-Bosvoorde | 6,9 % | € 559 | + € 162 per jaar |
| Anderlecht | 7 % | € 567 | + € 170 per jaar |
| Sint-Jans-Molenbeek | 7 % | € 567 | + € 170 per jaar |
| Wemmel | 7 % | € 567 | + € 170 per jaar |
| Vilvoorde | 7,2 % | € 583 | + € 186 per jaar |
| Grimbergen | 7,4 % | € 600 | + € 203 per jaar |
| Evere | tarief niet gevonden | — | — |
| Elsene | tarief niet gevonden | — | — |
| Jette | tarief niet gevonden | — | — |
| Sint-Gillis | tarief niet gevonden | — | — |
| Sint-Joost-ten-Node | tarief niet gevonden | — | — |
| Schaarbeek | tarief niet gevonden | — | — |
Alle buurgemeenten waarvan Indexo het tarief kent, zijn meer belast dan Stad Brussel: de minst belaste is Machelen, met 5 %, de meest belaste Grimbergen, met 7,4 %. Voor een verhuizing voegt de simulator En als ik verhuis? de kinderbijslag en de belastingverminderingen van elk Gewest toe.
De gemeenten van het arrondissement Brussel-Hoofdstad
| Gemeente | Tarief | Belasting bij € 3.500 bruto | Verschil met Stad Brussel |
|---|---|---|---|
| Stad Brussel | 4,9 % | € 397 | — |
| Ukkel | 5,6 % | € 454 | + € 57 per jaar |
| Sint-Pieters-Woluwe | 5,7 % | € 462 | + € 65 per jaar |
| Etterbeek | 5,8 % | € 470 | + € 73 per jaar |
| Oudergem | 6 % | € 486 | + € 89 per jaar |
| Sint-Agatha-Berchem | 6,5 % | € 527 | + € 130 per jaar |
| Watermaal-Bosvoorde | 6,9 % | € 559 | + € 162 per jaar |
| Anderlecht | 7 % | € 567 | + € 170 per jaar |
| Vorst | 7 % | € 567 | + € 170 per jaar |
| Sint-Jans-Molenbeek | 7 % | € 567 | + € 170 per jaar |
| Evere | tarief niet gevonden | — | — |
| Ganshoren | tarief niet gevonden | — | — |
| Elsene | tarief niet gevonden | — | — |
| Jette | tarief niet gevonden | — | — |
| Koekelberg | tarief niet gevonden | — | — |
| Sint-Gillis | tarief niet gevonden | — | — |
| Sint-Joost-ten-Node | tarief niet gevonden | — | — |
| Schaarbeek | tarief niet gevonden | — | — |
| Sint-Lambrechts-Woluwe | tarief niet gevonden | — | — |
Bereken uw gemeentebelasting in Stad Brussel
Vul uw loon en uw situatie in. Voeg een andere gemeente toe om te vergelijken. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.
De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).
Veelgestelde vragen
Wat is het tarief van de gemeentebelasting in Stad Brussel in 2026?
4,9 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Het tarief daalt van 6 % in 2025 naar 4,9 % in 2026.
Hoeveel bedraagt de gemeentebelasting in Stad Brussel bij een loon van € 3.500 bruto?
Ongeveer € 397 per jaar voor een alleenstaande bediende, € 215 minder dan het Belgische gemiddelde (7,55 %). Bij € 2.500 bruto ongeveer € 225 per jaar. Berekend op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft.
Waar staat Stad Brussel tussen de Brusselse gemeenten?
In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest gaan de bekende tarieven voor 2026 van 4,9 % (Stad Brussel) tot 7 % (Anderlecht, Vorst en Sint-Jans-Molenbeek): Stad Brussel heeft het laagste tarief.
En nu?
- Alle gemeentebelastingenDe kaart en het tarief van de 565 gemeenten.
- En als ik verhuis?Gemeentebelasting, kinderbijslag en belastingverminderingen.
- Belastingsimulator voor het gezinUw volledige belasting, gemeentebelasting inbegrepen.
- Terugbetaling of bijbetaling?Wat er op uw aanslagbiljet zal staan.
Bronnen
Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.
- Impôt additionnel à l’impôt des personnes physiques, exercice 2026 (zitting van 15 december 2025), Stad Brussel.
- 1000 euros de différence d’une commune à l’autre : votre commune a-t-elle augmenté ses impôts locaux en 2026 ? (16 maart 2026, bijgewerkt op 7 augustus 2026), RTBF (secundaire bron).
- Gemeentebelasting in België: hoe werkt het? Gemiddeld tarief van 7,55 % over de 565 gemeenten voor aanslagjaar 2026, meest voorkomend tarief 8 % (126 gemeenten), Astro Tax (secundaire bron).
- Taux d’imposition, revenus 2025 et 2026, FOD Financiën.