Naar de inhoud
NL
Indexo Pro

Gemeentebelasting · Vlaams-Brabant

Gemeentebelasting in Machelen in 2026: 5 %

Bijgewerkt op

Bereken uw gemeentebelasting in Machelen

In Machelen bedraagt de gemeentebelasting 5 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto per maand is dat ongeveer € 405 per jaar op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, € 207 minder dan het Belgische gemiddelde (7,55 %).

3e laagste tarief van de 285 gemeenten in Vlaanderen, op gelijke hoogte met 10 andere gemeenten. Van de buurgemeenten is Stad Brussel het minst belast, met 4,9 %: als u er woont, betaalt u € 8 per jaar minder bij € 3.500 bruto.

5 %tarief 2026 van Machelen
€ 230per jaar bij € 2.500 bruto (alleenstaande bediende)
€ 405per jaar bij € 3.500 bruto (alleenstaande bediende)
3erang in Vlaanderen, op 285 gemeenten (1 = minst belast)

Hoeveel kost de gemeentebelasting u in Machelen?

Machelen is een gemeente in het arrondissement Halle-Vilvoorde, in de provincie Vlaams-Brabant. De gemeenteraad legt de gemeentebelasting vast op 5 %: per € 100,00 belasting die u aan de staat verschuldigd bent, betaalt u € 5,00 aan de gemeente.

Bruto per maandBelasting verschuldigd aan de staatBelasting in Machelen (5 %)Verschil met het gemiddelde
€ 2.000€ 2.424€ 121− € 62
€ 2.500€ 4.596€ 230− € 117
€ 3.500€ 8.101€ 405− € 207
€ 5.000€ 15.689€ 784− € 400
Jaarlijkse gemeentebelasting in Machelen voor een alleenstaande bediende, berekend door de rekenmotor van Indexo op de inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, vergeleken met het Belgische gemiddelde van 7,55 %.

Uw loonbrief verandert niet: de bedrijfsvoorheffing rekent overal met 7 % gemeentebelasting. In Machelen zal de uiteindelijke belasting ongeveer € 162 per jaar lager zijn bij € 3.500 bruto.

In de provincie Vlaams-Brabant staat Machelen op de eerste plaats (het minst belast), op gelijke hoogte met 1 andere gemeente.

Waar komt het tarief van Machelen vandaan?

Het tarief is niet veranderd ten opzichte van 2025: Machelen hoort niet bij de 24 verhogingen en 21 verlagingen die in Vlaanderen voor 2026 zijn geteld. (Bron: Hilde Crevits, Vlaams minister van Binnenlands Bestuur.) Bron van het tarief: Waarwonen.be (secundaire bron). Kijk het na op uw aanslagbiljet.

In Vlaanderen bedraagt het gemiddelde tarief 7,22 % in 2026 (7,17 % in 2025): Machelen zit 2,22 procentpunt lager. Het tarief van aanslagjaar 2027 (inkomsten 2026) is nog niet gepubliceerd door de FOD Financiën; verschillende gemeenten hebben hun tarief al tot 2031 gestemd.

Machelen en de buurgemeenten

Stad Brussel: 4,9 %Steenokkerzeel: 6,7 %Vilvoorde: 7,2 %Zaventem: 5 %Machelen: 5 %
  • 5 % of minder
  • van 6,1 tot 6,9 %
  • van 7 tot 7,4 %
  • Machelen

Gemeentegrenzen: Statbel.

GemeenteTariefBelasting bij € 3.500 brutoVerschil met Machelen
Stad Brussel4,9 %€ 397− € 8 per jaar
Machelen5 %€ 405—
Zaventem5 %€ 405≈ € 0
Steenokkerzeel6,7 %€ 543+ € 138 per jaar
Vilvoorde7,2 %€ 583+ € 178 per jaar
Tarief 2026 van Machelen en van de 4 aangrenzende gemeenten, en jaarlijkse belasting van een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto.

Van de buurgemeenten is Stad Brussel het minst belast, met 4,9 %: als u er woont, betaalt u € 8 per jaar minder bij € 3.500 bruto. Voor een verhuizing voegt de simulator En als ik verhuis? de kinderbijslag en de belastingverminderingen van elk Gewest toe.

De gemeenten van het arrondissement Halle-Vilvoorde

GemeenteTariefBelasting bij € 3.500 brutoVerschil met Machelen
Machelen5 %€ 405—
Zaventem5 %€ 405≈ € 0
Sint-Genesius-Rode6 %€ 486+ € 81 per jaar
Wezembeek-Oppem6,5 %€ 527+ € 122 per jaar
Steenokkerzeel6,7 %€ 543+ € 138 per jaar
Hoeilaart6,8 %€ 551+ € 146 per jaar
Asse6,9 %€ 559+ € 154 per jaar
Beersel6,9 %€ 559+ € 154 per jaar
Dilbeek6,9 %€ 559+ € 154 per jaar
Ternat6,9 %€ 559+ € 154 per jaar
Affligem7 %€ 567+ € 162 per jaar
Drogenbos7 %€ 567+ € 162 per jaar
Kampenhout7 %€ 567+ € 162 per jaar
Kraainem7 %€ 567+ € 162 per jaar
Sint-Pieters-Leeuw7 %€ 567+ € 162 per jaar
Wemmel7 %€ 567+ € 162 per jaar
Zemst7 %€ 567+ € 162 per jaar
Halle7,1 %€ 575+ € 170 per jaar
Merchtem7,1 %€ 575+ € 170 per jaar
Vilvoorde7,2 %€ 583+ € 178 per jaar
Overijse7,3 %€ 591+ € 186 per jaar
Pajottegem7,3 %€ 591+ € 186 per jaar
Grimbergen7,4 %€ 600+ € 194 per jaar
Pepingen7,5 %€ 608+ € 203 per jaar
Roosdaal7,5 %€ 608+ € 203 per jaar
Kapelle-op-den-Bos7,8 %€ 632+ € 227 per jaar
Liedekerke7,8 %€ 632+ € 227 per jaar
Linkebeek7,8 %€ 632+ € 227 per jaar
Opwijk7,8 %€ 632+ € 227 per jaar
Lennik7,9 %€ 640+ € 235 per jaar
Londerzeel7,9 %€ 640+ € 235 per jaar
Meise7,9 %€ 640+ € 235 per jaar
Bever8 %€ 648+ € 243 per jaar
De 33 gemeenten van het arrondissement Halle-Vilvoorde, van minst naar meest belast.

Bereken uw gemeentebelasting in Machelen

Vul uw loon en uw situatie in. Voeg een andere gemeente toe om te vergelijken. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.

De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).

Veelgestelde vragen

Wat is het tarief van de gemeentebelasting in Machelen in 2026?

5 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Het tarief is niet veranderd ten opzichte van 2025: Machelen hoort niet bij de 24 verhogingen en 21 verlagingen die in Vlaanderen voor 2026 zijn geteld.

Hoeveel bedraagt de gemeentebelasting in Machelen bij een loon van € 3.500 bruto?

Ongeveer € 405 per jaar voor een alleenstaande bediende, € 207 minder dan het Belgische gemiddelde (7,55 %). Bij € 2.500 bruto ongeveer € 230 per jaar. Berekend op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft.

Welke buurgemeente van Machelen is het minst belast?

Stad Brussel, met 4,9 %. Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto bedraagt het verschil ongeveer € 8 per jaar. Houd bij een verhuizing ook rekening met de andere lokale belastingen en, als u van Gewest verandert, met de kinderbijslag.

En nu?

Bronnen

Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.