Naar de inhoud
NL
Indexo Pro

Gemeentebelasting · Antwerpen

Gemeentebelasting in Essen in 2026: 7 %

Bijgewerkt op

Bereken uw gemeentebelasting in Essen

In Essen bedraagt de gemeentebelasting 7 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Voor een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto per maand is dat ongeveer € 567 per jaar op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, € 45 minder dan het Belgische gemiddelde (7,55 %).

69e laagste tarief van de 285 gemeenten in Vlaanderen, op gelijke hoogte met 41 andere gemeenten. Alle buurgemeenten waarvan Indexo het tarief kent, zijn meer belast dan Essen: de minst belaste is Kalmthout, met 7,5 %.

7 %tarief 2026 van Essen
€ 322per jaar bij € 2.500 bruto (alleenstaande bediende)
€ 567per jaar bij € 3.500 bruto (alleenstaande bediende)
69erang in Vlaanderen, op 285 gemeenten (1 = minst belast)

Hoeveel kost de gemeentebelasting u in Essen?

Essen is een gemeente in het arrondissement Antwerpen, in de provincie Antwerpen. De gemeenteraad legt de gemeentebelasting vast op 7 %: per € 100,00 belasting die u aan de staat verschuldigd bent, betaalt u € 7,00 aan de gemeente.

Bruto per maandBelasting verschuldigd aan de staatBelasting in Essen (7 %)Verschil met het gemiddelde
€ 2.000€ 2.424€ 170− € 13
€ 2.500€ 4.596€ 322− € 25
€ 3.500€ 8.101€ 567− € 45
€ 5.000€ 15.689€ 1.098− € 86
Jaarlijkse gemeentebelasting in Essen voor een alleenstaande bediende, berekend door de rekenmotor van Indexo op de inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft, vergeleken met het Belgische gemiddelde van 7,55 %.

De bedrijfsvoorheffing die elke maand wordt ingehouden, rekent al met 7 % gemeentebelasting: in Essen verandert uw uiteindelijke belasting daardoor niet.

In de provincie Antwerpen staat Essen op de 23e plaats van 67, op gelijke hoogte met 11 andere gemeenten.

Waar komt het tarief van Essen vandaan?

Essen is een van de 21 Vlaamse gemeenten die hun tarief voor 2026 hebben verlaagd. (Bron: Hilde Crevits, Vlaams minister van Binnenlands Bestuur.) Bron van het tarief: Waarwonen.be (secundaire bron). Kijk het na op uw aanslagbiljet.

In Vlaanderen bedraagt het gemiddelde tarief 7,22 % in 2026 (7,17 % in 2025): Essen zit 0,22 procentpunt lager. Het tarief van aanslagjaar 2027 (inkomsten 2026) is nog niet gepubliceerd door de FOD Financiën; verschillende gemeenten hebben hun tarief al tot 2031 gestemd.

Essen en de buurgemeenten

Kalmthout: 7,5 %Essen: 7 %
  • van 7 tot 7,4 %
  • van 7,5 tot 7,9 %
  • Essen

Gemeentegrenzen: Statbel.

GemeenteTariefBelasting bij € 3.500 brutoVerschil met Essen
Essen7 %€ 567—
Kalmthout7,5 %€ 608+ € 41 per jaar
Tarief 2026 van Essen en van de 1 aangrenzende gemeenten, en jaarlijkse belasting van een alleenstaande bediende met € 3.500 bruto.

Alle buurgemeenten waarvan Indexo het tarief kent, zijn meer belast dan Essen: de minst belaste is Kalmthout, met 7,5 %. Voor een verhuizing voegt de simulator En als ik verhuis? de kinderbijslag en de belastingverminderingen van elk Gewest toe.

Nabijgelegen gemeenten waarvan het tarief bekend is

GemeenteAfstandTariefVerschil bij € 3.500 bruto
Wuustwezel13 km7 %≈ € 0
Kapellen13 km5,5 %− € 122 per jaar
Stabroek15 km7,3 %+ € 24 per jaar
Brasschaat16 km6 %− € 81 per jaar
Brecht18 km7 %≈ € 0
De vijf gemeenten die het dichtst bij Essen liggen en waarvoor Indexo een tarief met bron heeft, buurgemeenten niet meegerekend. Geschatte afstand in vogelvlucht tussen de centra van de gemeenten.

De gemeenten van het arrondissement Antwerpen

GemeenteTariefBelasting bij € 3.500 brutoVerschil met Essen
Aartselaar5 %€ 405− € 162 per jaar
Schilde5 %€ 405− € 162 per jaar
Wommelgem5 %€ 405− € 162 per jaar
Kapellen5,5 %€ 446− € 122 per jaar
Wijnegem5,5 %€ 446− € 122 per jaar
Kontich5,7 %€ 462− € 105 per jaar
Brasschaat6 %€ 486− € 81 per jaar
Edegem6,5 %€ 527− € 41 per jaar
Ranst6,5 %€ 527− € 41 per jaar
Rumst6,5 %€ 527− € 41 per jaar
Schoten6,5 %€ 527− € 41 per jaar
Zoersel6,5 %€ 527− € 41 per jaar
Schelle6,8 %€ 551− € 16 per jaar
Antwerpen7 %€ 567≈ € 0
Brecht7 %€ 567≈ € 0
Essen7 %€ 567—
Malle7 %€ 567≈ € 0
Wuustwezel7 %€ 567≈ € 0
Zandhoven7 %€ 567≈ € 0
Boechout7,1 %€ 575+ € 8 per jaar
Stabroek7,3 %€ 591+ € 24 per jaar
Hemiksem7,5 %€ 608+ € 41 per jaar
Hove7,5 %€ 608+ € 41 per jaar
Kalmthout7,5 %€ 608+ € 41 per jaar
Mortsel7,5 %€ 608+ € 41 per jaar
Boom7,9 %€ 640+ € 73 per jaar
Lint8 %€ 648+ € 81 per jaar
Niel8 %€ 648+ € 81 per jaar
De 28 gemeenten van het arrondissement Antwerpen, van minst naar meest belast.

Bereken uw gemeentebelasting in Essen

Vul uw loon en uw situatie in. Voeg een andere gemeente toe om te vergelijken. Er wordt niets verzonden: alles wordt in uw browser berekend.

De tool kon niet worden weergegeven. Laad de pagina opnieuw (Cmd + Shift + R op een Mac, Ctrl + F5 op een pc).

Veelgestelde vragen

Wat is het tarief van de gemeentebelasting in Essen in 2026?

7 % van de belasting die u aan de staat verschuldigd bent, voor aanslagjaar 2026 (inkomsten 2025). Essen is een van de 21 Vlaamse gemeenten die hun tarief voor 2026 hebben verlaagd.

Hoeveel bedraagt de gemeentebelasting in Essen bij een loon van € 3.500 bruto?

Ongeveer € 567 per jaar voor een alleenstaande bediende, € 45 minder dan het Belgische gemiddelde (7,55 %). Bij € 2.500 bruto ongeveer € 322 per jaar. Berekend op uw inkomsten 2026, in de veronderstelling dat het tarief in 2027 ongewijzigd blijft.

Waar staat Essen in Vlaanderen?

69e laagste tarief van de 285 gemeenten in Vlaanderen, op gelijke hoogte met 41 andere gemeenten. In Vlaanderen bedraagt het gemiddelde tarief 7,22 % in 2026 (7,17 % in 2025): Essen zit 0,22 procentpunt lager.

En nu?

Bronnen

Parameters van kracht op 1 oktober 2026. Elke parameter verwijst naar zijn bron, de officiële als die bestaat; een secundaire bron wordt als zodanig aangeduid.